Vyhláška | Zákon
PRÁVNÍ ÚPRAVA
Vyhláška 208/2023, o terapeutických programech (relevantní části)
§1
Předmět úpravy
Tato vyhláška upravuje
a) podrobnosti obsahu, provádění a počet účastníků terapeutického programu,
b) výši úhrady, jejíž zaplacení je podmínkou účasti na terapeutickém programu,
c) výši paušální částky náhrady nákladů pro lektory a bližší podrobnosti jejího poskytování,
d) podrobnosti o obsahu a provádění kvalifikačního kurzu pro lektory a zkoušky,
e) rozsah a obsah průběžného vzdělávání lektorů,
f) požadavky na akreditovaný psychoterapeutický výcvik a
g) vzor certifikátu o absolvování terapeutického programu.
§ 2
Podrobnosti obsahu terapeutického programu
Obsahem terapeutického programu je
a) rozbor protiprávního jednání spáchaného účastníky terapeutického programu, okolností spáchání tohoto protiprávního jednání a jeho dopadů,
b) rozbor závažného protiprávního jednání v provozu na pozemních komunikacích, včetně protiprávního jednání, pro které bývá nejčastěji pozbyto řidičské oprávnění,
c) přiblížení dopadů užití alkoholu a jiných návykových látek na řidičské schopnosti účastníků terapeutických programů,
d) nácvik zvládání emočně vypjatých situací při řízení motorového vozidla,
e) zvýšení povědomí o potřebách a postojích ostatních účastníků silničního provozu v rámci silničního provozu,
f) rozbor rizikového jednání účastníků silničního provozu a jeho prevence,
g) opakování povinností účastníků silničního provozu a následky jejich nedodržování,
h) výklad pravidel silničního provozu a dalších témat souvisejících s bezpečností silničního provozu a
i) osvojení si možných osobních strategií vedoucích ke zvýšení bezpečnosti chování účastníků terapeutického programu v silničním provozu.
§ 3
Provádění terapeutického programu
(1) V rámci terapeutického programu se lektor zaměřuje
a) v první části terapeutického programu na nastavení pravidel skupiny účastníků terapeutického programu,
b) ve druhé části terapeutického programu na rekapitulaci protiprávního jednání, které bylo spácháno účastníky terapeutického programu, a okolnosti spáchání tohoto protiprávního jednání a obecný rozbor závažného protiprávního jednání v dopravě,
c) ve třetí části terapeutického programu na rozbor obecných postojů ke konzumaci alkoholu a jiných návykových látek, dopadů jejich užití na řízení motorového vozidla, pravidla provozu na pozemních komunikacích a bezpečnost jízdy,
d) ve čtvrté části terapeutického programu na rozbor průřezových témat zvolených lektorem podle potřeb účastníků terapeutického programu a
e) v páté části terapeutického programu na nástroje prevence rizikového chování, povinnosti účastníků silničního provozu a na tvorbu osobní strategie, která zahrnuje stanovení individuálního cíle, klíčové kroky k naplnění cíle, vymezení podporujících a rizikových faktorů a shrnutí zdrojů motivace jednotlivých účastníků terapeutického programu.
(2) Při vedení terapeutického programu lektor využívá technik skupinové terapie a vzdělávání s využitím diskuse a zpětné vazby. O použití konkrétních technik a postupů rozhoduje lektor s přihlédnutím ke specifickým potřebám účastníků terapeutického programu.
(3) Další část terapeutického programu se může konat nejdříve za 1 týden a nejpozději za 3 týdny po předchozí části.
(4) Po každé části terapeutického programu potvrzuje lektor účast či neúčast účastníka do informačního internetového portálu.
§ 4
Počet účastníků terapeutického programu
Terapeutický program se koná nejméně pro 3 a nejvýše pro 12 účastníků.
§ 5
Výše úhrady za účast na terapeutickém programu
Výše úhrady za účast na terapeutickém programu činí 11000 Kč bez daně z přidané hodnoty.
§13
Vzor certifikátu
Vzor certifikátu o absolvování terapeutického programu je uveden v příloze k této vyhlášce.
§14
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 2023, s výjimkou ustanovení § 2 až 6, § 11 a 13, která nabývají účinnosti dnem 1. dubna 2024.
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu)
Relevantní části
§ 102a
Terapeutický program
(1) Terapeutický program je program sociálního výcviku určený zejména pro osoby, které pozbyly řidičské oprávnění podle § 94a. Absolvování terapeutického programu je podmínkou vrácení řidičského oprávnění v případech uvedených v § 102 odst. 5. Absolvování terapeutického programu může dále nařídit státní zástupce nebo soud podle zvláštního právního předpisu.
(2) Organizaci terapeutických programů zajišťuje Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. (dále jen „Metodické centrum“). Nadřízeným správním orgánem Metodického centra je ministerstvo.
(3) Terapeutický program spočívá ve skupinové terapii vedené lektorem, jemuž byla udělena akreditace podle § 102c odst. 1. Obsahem terapeutického programu je rozbor témat zaměřených na riziková jednání v dopravě a jejich prevenci, práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích a pravidla provozu na pozemních komunikacích a jejich dodržování. Terapeutický program je rozdělen do 5 částí, z nichž každá trvá 4 hodiny. Další podrobnosti obsahu a provádění terapeutického programu a počet účastníků terapeutického programu stanoví prováděcí právní předpis.
(4) Podmínkou účasti v terapeutickém programu je zaplacení úhrady, jejíž výši stanoví prováděcí právní předpis. Úhrada je příjmem Metodického centra.
(5) Dokladem o absolvování terapeutického programu je certifikát, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis.
§ 102b
Metodické centrum
(1) Metodické centrum zajišťuje financování terapeutických programů. Za každý uskutečněný terapeutický program poskytuje lektorovi paušální částkou stanovenou náhradu nákladů zahrnující veškeré náklady spojené s uskutečněním terapeutického programu a odměnu lektora. Paušální částku náhrady nákladů a bližší podrobnosti jejího poskytování stanoví prováděcí právní předpis.
(2) Metodické centrum
a) uděluje a odnímá akreditaci lektorům,
b) zajišťuje vstupní a průběžné vzdělávání lektorů,
c) uděluje certifikát,
d) provádí kontrolu uskutečňování terapeutických programů,
e) zajišťuje metodické vedení terapeutických programů.
(3) Metodické centrum zajišťuje dostupnost terapeutických programů.
(4) Nemůže-li být terapeutický program dokončen v plánovaném termínu z důvodu překážky na straně lektora, na žádost některého z jeho účastníků určí Metodické centrum jiného lektora, který je povinen bez zbytečného odkladu dokončit tento terapeutický program. Při určení lektora zohlední Metodické centrum územní dostupnost terapeutického programu pro jeho účastníky a kapacitní možnosti lektora.
§ 102c
Lektor
(1) Metodické centrum udělí akreditaci lektora fyzické osobě, která
a) získala vysokoškolské vzdělání studiem v magisterském studijním programu,
b) úspěšně absolvovala na vlastní náklady kvalifikační kurz pro lektory zakončený zkouškou a pořádaný Metodickým centrem nebo veřejnou vysokou školou ve spolupráci s Metodickým centrem a
c) doloží nejméně 3 roky terapeutické praxe nebo absolvování akreditovaného psychoterapeutického výcviku.
(2) Podrobnosti o obsahu a provádění kvalifikačního kurzu pro lektory a zkoušky a požadavky na akreditovaný psychoterapeutický výcvik, jehož absolvováním lze prokázat splnění podmínky podle odstavce 1 písm. c), stanoví prováděcí právní předpis.
(3) Lektor, jemuž byla udělena akreditace podle odstavce 1, je povinen se na vlastní náklady průběžně vzdělávat v kurzu pořádaném Metodickým centrem. Rozsah a obsah průběžného vzdělávání stanoví prováděcí právní předpis. Lektor je povinen doložit k 31. lednu kalendářního roku absolvování povinného vzdělávání v předchozím kalendářním roce; to neplatí, byla-li mu v předchozím kalendářním roce udělena akreditace.
(4) Metodické centrum odejme akreditaci lektorovi, který nesplní povinnost průběžného vzdělávání podle odstavce 3. O udělení akreditace lze opětovně požádat po absolvování průběžného vzdělávání.
(5) Při vedení terapeutického programu je lektor povinen dodržovat metodiku terapeutického programu vydanou Metodickým centrem a zveřejněnou prostřednictvím informačního internetového portálu.
§ 102d
Informační internetový portál
(1) Informační internetový portál je informačním systémem veřejné správy, jehož prostřednictvím je zajišťována organizace terapeutických programů. Správcem informačního internetového portálu je Metodické centrum. Součástí informačního internetového portálu je
a) registr účastníků terapeutického programu (dále jen „registr účastníků“),
b) seznam akreditovaných lektorů,
c) databáze terapeutických programů,
d) portál pro přihlašování do terapeutických programů.
(2) Registr účastníků obsahuje strukturované údaje o účastnících terapeutického programu v rozsahu
a) jméno a příjmení,
b) adresa místa pobytu,
c) datum narození,
d) důvod účasti na terapeutickém programu,
e) záznam o účasti na terapeutickém programu, včetně údaje o jeho absolvování,
f) certifikát v elektronické podobě.
(3) Seznam akreditovaných lektorů obsahuje jméno a příjmení, datum narození a adresu místa pobytu a dále údaje o vstupním a průběžném vzdělávání lektora, seznam uskutečňovaných terapeutických programů a adresu jejich konání.
(4) V databázi terapeutických programů se vedou údaje o plánovaných a probíhajících terapeutických programech. Konání terapeutického programu vyhlašuje a prostřednictvím databáze terapeutických programů zveřejňuje lektor.
(5) Osoba, která se hodlá účastnit terapeutického programu, se do terapeutického programu přihlašuje prostřednictvím portálu pro přihlašování do terapeutických programů. Neučiní-li tak, přihlásí ji lektor nejpozději před zahájením terapeutického programu prostřednictvím portálu pro přihlašování do terapeutických programů; za tím účelem lektor ověří totožnost této osoby.
(6) Obsah informačního internetového portálu je přístupný způsobem umožňujícím dálkový přístup
a) obecním úřadům obcí s rozšířenou působností, orgánům činným v trestním řízení a Probační a mediační službě,
b) účastníkovi terapeutického programu v rozsahu údajů o něm vedených,
c) lektorovi v rozsahu údajů o něm vedených a v rozsahu údajů vedených o účastnících jím vedeného terapeutického programu,
d) veřejnosti v rozsahu databáze terapeutických programů.
(7) Editorem údajů v registru účastníků podle odstavce 2 a v seznamu akreditovaných lektorů podle odstavce 3 je Metodické centrum. Údaje se v informačním internetovém portálu uchovávají po dobu 10 let. Editorem údajů v databázi terapeutických programů je lektor, který terapeutický program vyhlásil.
§ 102e
Kontrola uskutečňování terapeutických programů
(1) Metodické centrum kontroluje činnost lektorů při uskutečňování terapeutických programů. Při kontrole zjišťuje zejména soulad uskutečňování terapeutického programu s údaji vyhlášenými v databázi terapeutických programů a dodržování požadavků kladených na rozsah, obsah a vedení terapeutického programu. Metodické centrum dále posuzuje, zda je terapeutický program veden odborně a odpovídá metodice terapeutických programů.
(2) Zjistí-li Metodické centrum při kontrole nedostatky při uskutečňování terapeutického programu, uloží opatření ke zjednání nápravy, kterou je třeba provést bez zbytečného odkladu nebo ve lhůtě stanovené Metodickým centrem.
(3) Metodické centrum může odejmout akreditaci lektorovi, který nezjedná nápravu podle odstavce 2. O udělení akreditace lze opětovně požádat nejdříve po uplynutí 2 let od jejího odnětí.
(4) Při kontrole činnosti lektorů při uskutečňování terapeutických programů postupuje Metodické centrum podle kontrolního řádu.
Ochrana osobních údajů a GDPR
1. Úvod
Vaše soukromí je pro nás důležité. V souladu s nařízením Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR) vám poskytujeme následující informace o tom, jak shromažďujeme, zpracováváme a chráníme vaše osobní údaje, když používáte naše terapeutické programy pro řidiče.
2. Správce osobních údajů
Správcem vašich osobních údajů je Institut řízení lidských zdrojů s.r.o., se sídlem Jílovišťská 571, Praha 5, IČO 24180629. Můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese irena.wagner@gmail.com nebo telefonním čísle 722 77 80 33 .
3. Shromažďování osobních údajů
Shromažďujeme osobní údaje, které nám poskytujete při registraci do našich programů, jako jsou:
- Jméno a příjmení
- Kontaktní údaje (e-mail, telefonní číslo)
- Informace o vaší účasti v programu (např. číslo programu, datum konání)
4. Účel zpracování
Vaše osobní údaje zpracováváme za následujícími účely:
- Pro poskytování a správu terapeutických programů.
- Pro komunikaci s vámi ohledně programu a dalších souvisejících informací.
- Pro zajištění kvality a bezpečnosti programu a našich služeb.
5. Právní základ zpracování
Vaše osobní údaje zpracováváme na základě následujících právních základů:
- Plnění smlouvy (účast v terapeutickém programu).
- Souhlas (když nám poskytnete souhlas se zpracováním vašich údajů).
- Plnění právních povinností (např. uchovávání údajů v souladu s právními předpisy).
6. Doba uchovávání
Vaše osobní údaje uchováváme po dobu nezbytnou k dosažení účelů zpracování nebo jakou vyžadují příslušné právní předpisy. Po uplynutí této doby vaše údaje bezpečně odstraníme.
7. Sdílení osobních údajů
Vaše osobní údaje nebudeme sdílet s třetími stranami bez vašeho souhlasu, s výjimkou:
- Poskytovatelů služeb, kteří nám pomáhají s administrací programu.
- Právních nebo regulačních orgánů, pokud to vyžaduje zákon.
8. Vaše práva
Máte právo:
- Na přístup k vašim osobním údajům.
- Na opravu nepřesných nebo neúplných údajů.
- Na vymazání vašich údajů, pokud již nejsou potřebné pro účely zpracování.
- Na omezení zpracování vašich údajů.
- Na přenositelnost údajů.
- Na vznesení námitky proti zpracování vašich údajů.
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně vašich práv, kontaktujte nás na irena.wagner@gmail.com nebo 722 778 033.
9. Bezpečnost údajů
Vaše osobní údaje chráníme přiměřenými bezpečnostními opatřeními, aby nedošlo k jejich ztrátě, zneužití nebo neoprávněnému přístupu.
10. Změny v zásadách
Tato prohlášení o ochraně osobních údajů mohou být čas od času aktualizována. Všechny změny budou zveřejněny na této stránce. Prosím, pravidelně ji kontrolujte.
JUDr. PhDr. Irena Wagnerová, Ph.D., MBA, LL.M.
DOPRAVNÍ PSYCHOLOG a LEKTOR TERAPEUTICKÉHO PROGRAMU PRO ŘIDIČE
+420 722 77 80 33
+420 722 77 33 77
irena.wagner@gmail.com